yüksek ses

Suyun Anında Buharlaşmasına Sebep Olacak Kadar Kuvvetli Ses Üretildi…

 
ABD’de Stanford Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar tarafından üretilen su altı ses dalgası, suyun anında buharlaşmasına sebep olacak kadar kuvvetli.

Su, normal şartlar altında 100 derecede kaynar ancak suyu anında buharlaştırmak istiyorsanız yeterince kuvvetli bir çığlık atmanız da işe yarayabilir. İnsanlar o kadar kuvvetli çığlık atamıyor, sonuçta Dovahkiin değiliz. Öte yandan bilim insanları bu şiddette ses üretmeyi başardı.

ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’ne bağlı SLAC Ulussal Hızlandırıcı Laboratuvarı, çok kuvvetli bir su altı ses dalgası üretti. Bu dalga ile suyu anında buharlaştırmak mümkün oluyor.

Araştırmacılar, SLAC’ın kuvvetli X-Ray lazerlerini kullanarak küçük su akımlarına yüksek enerji frekanslı küçük enerji dalgaları gönderdi. Mikroskopik akıntılara bu enerji dalgaları çarptıkları anda suyu buharlaştırmaya başladı ve akışı ikiye böldü.

Bu enerji dalgaları suyun akışını bölebilecek kadar kuvvetli olsalar da X-ışınlarında olduğu gibi molekülleri tamamen ayırmayı başarabilecek kuvvette değiller. Araştırmacılar, şok dalgaları tarafından yaratılan basıncın, kırılma noktasının hemen altında olduğunu öne sürüyor. Bu da enerji dalgalarının su moleküllerini parçalamadan altına geçmesi anlamına geliyor. Haliyle temas anında su molekülleri, parçalanamadıkları için buharlaşıyorlar.

Deneydeki ses basıncı 270 desibele eşitti. 270 desibel bir roketin kalkışından daha güçlü bir ses demek. Öte yandan bu kadar kuvvetli bir ses dalgası ile çalışırken kulaklık takmanıza gerek yok çünkü ses dalgası size çarptığında muhtemelen kalbinizi ve ciğerlerinizi parçalayacaktır, o yüzden de kulaklık bir işe yaramaz.

Araştırmanın sonuçları Physical Review Fluids adlı akademik dergide yayımlandı.
 
Kaynak: https://www.webtekno.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir